English | Български
Къде съм? > Начало > За нас > Новини

Първи национален симпозиум по ДНК баркодиране се проведе в Българската академия на науките (1) (c) НПМ
Първи национален симпозиум по ДНК баркодиране се проведе в Българската академия на науките (2) (c) НПМ
Първи национален симпозиум по ДНК баркодиране се проведе в Българската академия на науките (3) (c) НПМ
Първи национален симпозиум по ДНК баркодиране се проведе в Българската академия на науките (4) (c) НПМ
Първи национален симпозиум по ДНК баркодиране се проведе в Българската академия на науките (5) (c) НПМ

Първи национален симпозиум по ДНК баркодиране се проведе в Българската академия на науките

6 декември 2024 18:30

На 5 декември 2024 г. в административната сграда на Българската академия на науките се проведе Първият национален симпозиум по ДНК баркодиране „Баркодът на живота“, организиран от консорциума Българския баркод на живота (BgBOL).

Консорциумът е създаден през октомври 2023 г. като национален представител на международната организация International Barcode of Life. Участници в него са Институтът по физиология на растенията и генетика — БАН, Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания — БАН, Националният природонаучен музей — БАН, Софийският университет „Св. Климент Охридски“, АгроБиоИнститутът към Селскостопанската академия, Лесотехническият университет и научното издателство „Пенсофт“, в ролята си на технологичен иноватор в областта на биоразнообразието.

Председателят на Управителния съвет на консорциума BgBOL и основател и главен изпълнителен директор на Пенсофт, проф. д-р Любомир Пенев, откри симпозиума и приветства участниците и гостите, изпълнили зала „Проф. Марин Дринов“.

Събитието включваше целодневна програма от лекции и постерна сесия, по време на които участниците имаха възможност да се запознаят с работата на свои колеги в различни области на приложение на тези методи в биологията. Сред участниците бяха както известни български учени, така и изследователи в началото на своята кариера и докторанти.

Докладите, които те представиха бяха свързани с развитието на българската молекулярна лаборатория в Антарктика и първите проучвания на безгръбначните животни във водите около нея; метабаркодинг в различни местообитания в района на научната база на о-в Ливингстън; резултати от проучвания върху микробиомите на различни селскостопански животни, систематика на дрожди, фитопатогенни гъби и други. Интерес предизвикаха и резултатите от биоблиц генетични изследвания върху видове от фауната и флората на България и съседни държави, които са недостатъчно представени в ДНК референтните библиотеки, представени от проф. Влада Пенева от ИБЕИ-БАН и от гл. ас. д-р Стефания Каменова от НПМ-БАН. Д-р Мария Качамакова от ИБЕИ-БАН представи резултати от генетичните изследвания върху бобъра в България, вид наскоро завърнал се в страната след няколкостотин години отсъствие. Изследванията ясно показват, че популацията в страната е представител на два отделни хаплотипа от Централна Европа и Скандинавския полуостров. Интерес предизвика и презентацията на проф. Петър Желев от Лесотехническия университет върху систематиката на дъбовете в България. Ръководителят на технологическия отдел в научното издателство Пенсофт, г-н Теодор Георгиев, представи версия 2.0 на ARPHA Writing Tool. Тази значително подобрена версия включва много нови функции и подобрени процеси, които улесняват публикуването на данни, откриваемостта, повторната употреба и цялостната FAIRness.

По време на кафе-паузите делегатите имаха възможност да общуват и обменят опит, който институциите им развиват в различни области на ДНК баркодирането. В заключителната си реч проф. Пенев поздрави и най-новия член на BgBOL — Института по океанология „Фритьоф Нансен” към БАН. Той изрази надежди за развитието на BgBOL и желанието на консорциума симпозиумът да стане ежегодна традиция. Проф. Пенев обяви и стартирането на нова специална колекция в Biodiversity Data Journal, която ще публикува научни статии, свързани с българската и балканската биота, използващи методите за ДНК баркодиране. Авторите на първите пет доклада, изпратени и приети в сборника, ще се възползват от безплатна публикация. Накрая той благодари на домакините от БАН и организаторите от Управителния съвет на BgBOL — председателя проф. д-р Георги Бончев от Института по физиология на растенията и генетика на БАН и заместник-председателя гл. ас. д-р Стефания Каменова от НПМ-БАН. Специална благодарност отправи към проф. Павел Стоев, директор на Националния природонаучен музей при БАН.

Вижте повече в уебсайта на консорциума BgBOL и го последвате Facebook.

Версия за печат