English | Български
Къде съм? > Начало > За нас > Новини

Научна конференция събира за първи път у нас археозоолози от Европа, Централна Азия и САЩ (1) (c) НПМ
Научна конференция събира за първи път у нас археозоолози от Европа, Централна Азия и САЩ (2) (c) НПМ
Научна конференция събира за първи път у нас археозоолози от Европа, Централна Азия и САЩ (3) (c) НПМ
Научна конференция събира за първи път у нас археозоолози от Европа, Централна Азия и САЩ (4) (c) НПМ
Научна конференция събира за първи път у нас археозоолози от Европа, Централна Азия и САЩ (5) (c) НПМ
Научна конференция събира за първи път у нас археозоолози от Европа, Централна Азия и САЩ (6) (c) НПМ
Научна конференция събира за първи път у нас археозоолози от Европа, Централна Азия и САЩ (7) (c) НПМ

Научна конференция събира за първи път у нас археозоолози от Европа, Централна Азия и САЩ

7 октомври 2024 18:30

От 2 до 6 октомври 2024 г. в конферентната зала на Музея за история на София се проведе Втора среща на работната група по Средновековие към Международния съвет по археозоология с фокус върху животните, отглеждани и ловувани от 7-ми до 16-ти век.

Срещата се организира от Националния природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН), Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН), с партньорството на Музея за история на София и International Council of Archaeozoology (ICAZ).

Това е първата археозоологична тематична конференция, която се провежда в България. Събитието събра над 50 изследователи от 15 страни на Европа, Централна Азия и САЩ, работещи със средновековни фаунистични групи, които обмениха опит и знания с водещи специалисти в областта на археозоологията и хвърли нова светлина върху връзките между хората и животните през Средновековието.

Основни лектори на конференцията бяха д-р Дейвид Ортън от университета в Йорк и проф. д.б.н. Златозар Боев от Националния природонаучен музей при БАН.

Д-р Дейвид Ортън разказа за своите изследвания върху дребната фауна (риби и гризачи) и вълнуващия проект RATUS, който е фокусиран върху средновековните търговски пътища и разпространението на чумата в Европа.

Проф. д.б.н. Златозар Боев представи обзор на субфосилните останки от птици по време на Първото и Второто българско царство с доклада: „Птици и хора в Средновековна България“.

Други интересни доклади включваха теми като използването на астрагали от овце и кози като игрови елементи в средновековни градски селища източно от Карпатите, взаимодействието между животни и хора във Венецианската лагуна, анализирани бяха данни за средновековни останки от крепости и селища, данни от ДНК анализи, патологии при свинете и други.

В един от дните на конференцията участниците се включиха в турнир по средновековни игри, организиран от Центъра за неформално образование и културна дейност АЛОС, което допринесе за автентичната атмосфера на събитието и предизвика голям интерес сред участниците и гостите.

Събитието се осъществи под патронажа на ЮНЕСКО и с финансовата подкрепа на „Фонд научни изследвания“ (по договор КП-06-МНФ/33 от 12.08.2024 г.) и на Фондация „Балканско наследство“.

Международният съвет по археозоология (ICAZ), със своите над 500 членове, е най-голямата организация с нестопанска цел на археозоолози, която дава възможност на изследователите, работещи с животински останки, да организират тематични срещи в рамките на работни групи, да работят в мрежа, да обменят данни от изследвания и да предлагат подкрепа на студенти, които желаят да присъстват на научни форуми в областта.

Повече за събитието може да намерите в официалния уебсайт на конференцията: https://mwgsofia2024.weebly.com/.

Интервю на проф. Златозар Боев по повод на конференцията за в-к „Аз Буки“.

Версия за печат