English | Български
Къде съм? > Начало > За нас > Новини

Нови изследвания върху Ломбардовия ефект при ехолокацията на прилепите (c) Калояна Косева
(c) Калояна Косева
Нови изследвания върху Ломбардовия ефект при ехолокацията на прилепите (1) (c) НПМ

Нови изследвания върху Ломбардовия ефект при ехолокацията на прилепите

12 август 2024 13:30

Изследователи от голям международен екип, сред които и учени от Националния природонаучен музей при БАН откриха, че прилепите могат да регулират свръх-бързо силата на своите ехолокационни сигнали в отговор на внезапно увеличаване на фоновия шум, известен също като Ломбардов ефект. При своя полет в тъмнина, прилепите разчитат на ехото от собствените си сигнали, за да се ориентират и откриват плячката. Шумът от естествени или създадени от човека източници обаче може да попречи на ехото и да затрудни възприятията на прилепите.

В проучване, публикувано в престижното списание Current Biology, изследователите наблюдават как прилепи от вида голям нощник реагират на силен шум, докато летят в пещерата Орлова чука край Русе. Резултатите разкриват, че тези прилепи могат да задействат Ломбардовия ефект само за 20 милисекунди след засичане на шум. Бързата реакция помага да се гарантира, че ехото им все още е достатъчно силно, за да бъде чуто над фоновите звуци. Забележителното е, че наблюдаваната реакция се случва 10 пъти по-бързо от реакциите на Ломбардовия ефект, наблюдавани при други животни, включително птици и бозайници. Тази безпрецедентна скорост нарежда Ломбардовия рефлекс на прилепите сред едни от най-бързите рефлекси, на които е способна нервната система на бозайниците. Откритието отново подчертава невероятната приспособеност на прилепите към изключително динамичната среда, в която те живеят и ловуват, превръщайки ги в едни от най-успешните хищници на планетата.

Това проучване хвърля светлина върху сложните начини, по които прилепите се справят с шумна среда. Способността им бързо и автоматично да регулират интензитета на ехолокационните си сигнали гарантира, че могат да продължат да навигират и да ловуват ефективно, дори в условия с препятствия. Новите открития не само подобряват разбирането ни за поведението на прилепите, но също така ни помагат да разширим знанията си за това как работят рефлексите на бозайниците и по-широко — мускулно-скелетните и неврологичните им системи.

Версия за печат