Национален природонаучен музей, Българска академия на науките | Новини

Нови изследвания с участието на български учен оспорват твърдението, че сахелантропът от Чад е първият изправен предчовек


8.7.2024 18:30

В самото начало на нашия век бе съобщено сензационно откритие от Чад, според което намереният от френска експедиция изкопаем хоминид (Sahelanthropus) с възраст 7 млн. год. би трябвало да е първият предчовек (хоминин), за който обичайният начин на придвижване е на два крака. Въпреки някои изказани съмнения, това становище се приема от повечето палеоантрополози вече 22 години. То бе като че ли потвърдено от скорошно изследване на бедрената кост на това същество. Току-що излязлото в антропологичното списание Journal of Human Evolution повторно изследване на костта оспорва това мнение — Cazenave et al. 2024: sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0047248424000654?via%3Dihub.

Според авторите на новото изследване в екстериорните и вътрешно структурните белези на бедрената кост на сахеалантропа не се забелязват признаци на това, че изправеният вървеж е бил обичайният начин на придвижване на този африкански хоминид. Според направените изводи и предположения сахелантропът може да е страничен клон на еволюцията, близък до този на човеците (Hominini), но паралелен на него.

В колектива на публикацията участва проф. Николай Спасов от Националния природонаучен музей при БАН. Неговото мнение за сходството на някои от белезите на бедрената кост на сахелантропа с нехоминидните примати и дори с някои хищни бозайници е специално цитирано в прессъобщението на Института по еволюционна антропология в Лайпциг, където работи първият автор на статията „Postcranial evidence does not support habitual bipedalism in Sahelanthropus tchadensis: A reply to Daver et al. (2022)“: mpg.de/22183908/what-about-bipedalism-in-sahelanthropus.



Статия от Национален природонаучен музей, Българска академия на науките | Новини
https://www.nmnhs.com/24070801-news_bg.html


Печат!